Menu strony
Drewno
spuszczele

Spuszczele – w jaki sposób chronić drewno przed tymi owadami oraz jak sobie poradzić, gdy spuszczele już zainfekowały budynek

Spuszczele są jednym ze szkodników drewna, jaki może zagnieździć się zarówno w pojedynczych produktach z drewna, jak i w całych budynkach, a wtedy zwalczanie spuszczela jest już dużo trudniejsze. Czym odróżnia się niniejszy owad oraz co robić, gdy zauważymy jego obecność? Zacznijmy od tego, że spuszczele to jedne z najgroźniejszych szkodników, jakie należą do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują wyłącznie martwe drewno, a więc takie, które było wycięte. Może to być tak samo drewno krajowe, jak i zagraniczne gatunki, na przykład modrzewie.
Łucznictwo

Broń użytkowana w przeszłości – jakie jej rodzaje charakteryzowały się największym zainteresowaniem?

Broń niestety istniała od zarania ludzkości. Początkowo prawdopodobnie jej rolę pełniły twarde przedmioty, chociażby kości, jednakże razem z rozwojem człowieka, rozwijana była również ta strona jego życia. W okresie starożytnym jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która pozwala na widowiskową walkę na większych odległościach. Już od wieków starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się utożsamiana ze sztuką.