Menu strony
Drewno
spuszczele

Spuszczele – w jaki sposób chronić drewno przed tymi owadami oraz jak sobie poradzić, gdy spuszczele już zainfekowały budynek

Spuszczele to jeden ze szkodników drewna, jaki może zagnieździć się tak samo w pojedynczych produktach z drewna, jak i w całych budynkach, a wtedy zwalczanie spuszczela jest już zdecydowanie trudniejsze. Czym wyróżnia się niniejszy owad i co zrobić, kiedy zaobserwujemy jego obecność? Rozpocznijmy od tego, iż spuszczele to jedne z groźniejszych szkodników, jakie zaliczają się do chrząszczy należących do rodziny kózkowatych. Atakują jedynie martwe drewno, a zatem takie, które zostało wycięte. Może to być zarówno drewno z kraju, jak i gatunki z zagranicy, np. modrzewie.
Łucznictwo

Broń użytkowana w przeszłości – jakie jej rodzaje charakteryzowały się największym zainteresowaniem?

Broń niestety istniała od zarania ludzkości. Początkowo prawdopodobnie jej rolę pełniły twarde przedmioty, chociażby kości, jednakże razem z rozwojem człowieka, rozwijana była również ta strona jego życia. W okresie starożytnym jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która pozwala na widowiskową walkę na większych odległościach. Już od wieków starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się utożsamiana ze sztuką.