Menu strony

Możliwe gatunki książek

Przy zgłębianiu literatury zdecydowanie należy zagłębić się w przeróżnego rodzaju gatunki książek, aby móc fachowo rozróżniać pewne specyficzne dla nich cechy. W dwudziestym pierwszym wieku literatura przeżywa ogromny renesans, który wykazuje się w pojawianiu się coraz bardziej interesujących tytułów z całej kuli ziemskiej, licznych wznowieniach jak również coraz nowszych gatunkach literackich, dlatego gruntowne poznanie pewnych wcześniejszych gatunków literackich może okazać się użyteczne w podróży przez dawne jak również współczesne gatunki książek.
Trzeba mieć na uwadze przykładowo, że każdy rodzaj literacki – epika, liryka i dramat – ma swoje własne gatunki. Do najbardziej znanych gatunków epiki należy epopeja, powieść, nowela i dziennik, do dramatu – komedia, tragedia oraz gatunki łączone, jak chociażby tragikomedia czy misterium. Rodzajów liryki było sporo od zarania dziejów – zalicza się do niej poemat, pamflet, pieśni i sonet. Trzeba brać pod uwagę, że wybrane gatunki literackie mają więcej, niż jeden rodzaj – dla przykładu ballada, która powstała w czasie romantyzmu, to atrakcyjne połączenie liryczności z wątkami dramatu. Nie jest to wyjątkowy taki przypadek – powieść poetycka też jest połączeniem dwóch rodzajów, epickiego i liryki.
czytanie książek
Do tradycyjnych tragedii, eposów, powieści bądź zbiorów pieśni doszły nowe gatunki, takie jak przykładowo reportaż, powieść postmodernistyczna, fantasy bądź literatura faktu. Oprócz tego silnie znacznym zainteresowaniem cieszą się publikacje popularno-naukowe, romanse oraz książki praktyczne, czyli przeróżnego typu poradniki oraz podręczniki, w tym dla przykładu książki kucharskie czy poradniki sportowe, lecz współcześnie nadzwyczaj powszechne są podręczniki z zakresu podstawowej psychologii oraz coachingu. Mogą one być silnie przydatne dla osób zainteresowanych tym, co dzieje się w ludzkiej psyche, , a także dla pozostałych hobbystów, którzy pragną poznać nowe techniki.
Teraz silnie rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka niegdyś nie była rodzajem tak szerokim, jak w czasie jej rozkwitu w epoce Wellsa; do jej pochodnych należy steampunk, New Weird lub coraz popularniejsze historie ze światów alternatywnych. Oprócz tego coraz częściej jest obserwowane zainteresowanie gatunkami ludowymi czy pochodzącymi z orientu, takimi jak dla przykładu haiku, baśń bądź mit. Coraz popularniejsze stają się też gatunki powieści kryminalnej, które – niekiedy powiązane z wątkami spiskowymi lub fantastycznymi – biją one rekordy popularności. Jest to także dostrzegalne w literaturze dziecięcej, gdzie wątki detektywistyczne są na porządku dziennym. Współcześnie na pewno należy przyjrzeć się paru najnowszym dziełom, które pojawiły się na rynku – da się wtedy znaleźć niemało ciekawych okazów literatury. Współcześnie na pewno należy przyjrzeć się kilku najnowszym dziełom, które są obecne się na rynku – można wtedy znaleźć dużo atrakcyjnych okazów literatury.


Pozostałe artykuły

Strona na temat kotów

Koty
Życie bez zwierząt dla wielu osób byłoby nudne. Nie jest obecnie za łatwo dogodzić kotu bez względu na ich gatunek, o czym zapewne doskonale wiedzą wszyscy ich właściciele. Zwierzęta domowe potrzebują bowiem wiele troski lub miłości ze strony ich właścicieli. Skupiając się jednak na kotach, dobrze będzie chwilę zastanowić się nad tym, jak zadbać o te zwierzaki. W natłoku stron zajmujących się takiego rodzaju działalnością łatwo stracić orientację. Skąd w takim razie należy czerpać wiadomości na temat kotów, który blog o kotach warto odwiedzić?
2019/03/05