Menu strony

Broń użytkowana w przeszłości – jakie jej rodzaje charakteryzowały się największym zainteresowaniem?

Broń niestety była od wieków towarzyszem człowieka. Początkowo najprawdopodobniej jej rolę pełniły twarde przedmioty, między innymi kości, jednak razem z rozwojem człowieka, rozwijana była również ta strona jego życia. W czasach starożytnych jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która umożliwiała widowiskową walkę na dużych odległościach. Już od czasów starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się łączona ze sztuką.

Strzały
Wykucie miecza, który był ostry, odporny, a jednocześnie wystarczająco lekki było bardzo trudnym wyzwaniem. W dodatku, właściciele mieczy brali pod uwagę ich prezencję. Miecze były czasami bogato dekorowane. Najzamożniejsze osoby decydowały się na zdobienie rękojeści miecza szlachetnymi kamieniami. Często były one inkrustowane złotem. Bronią, która dawała człowiekowi wielkie pole do popisu były łuki tradycyjne. () Łuki wykonywano z drewna, a ich produkcja była bardzo trudna.

Łuk musiał być bowiem odpowiednio wyważony, aby zagwarantować nośność strzały. Łuki, podobnie jak miecze, zdobiono. Ta broń znakomicie nadawała się nie tylko na polu walki, ale również w czasie polowań. Posługiwanie się łukiem nie było łatwe. Wręcz przeciwnie, wymagana była umiejętność celowania i opanowanie, gdyż wystarczyło drżenie rąk, aby chybić. Przełom pojawił się w momencie odkrycia broni palnej. Początkowo jej zastosowanie było problematyczne, jako że niezbędne było jej częste ładowanie. Dziś natomiast broń jest wyposażona w magazynek składający się z większe ilości kul. Ponadto, na rynku sprzedawana jest broń z celownikami. W przeszłości bardzo popularne były armaty, które sprawdzały się przede wszystkim w walce w otwartym polu, ponieważ siały spustoszenie w oddziałach przeciwnika.


Pozostałe artykuły

Spuszczele – w jaki sposób chronić drewno przed tymi owadami oraz jak sobie poradzić, gdy spuszczele już zainfekowały budynek

spuszczele
Spuszczele to jeden ze szkodników drewna, jaki może zagnieździć się tak samo w pojedynczych wyrobach z drewna, jak i w całych budynkach, a wtedy zwalczanie spuszczela jest już znacznie trudniejsze. Czym wyróżnia się ten owad i co zrobić, kiedy dostrzeżemy jego obecność? Rozpocznijmy od tego, że spuszczele to jedne z groźniejszych szkodników, które zaliczają się do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują wyłącznie martwe drewno, a więc takie, które zostało wycięte. Może to być zarówno drewno krajowe, jak i zagraniczne gatunki, na przykład modrzewie.
Oczywiście, każdy kraj i region ma swoją broń, której charakter był określany przez styl walki. Przykładowo, polscy chłopi podczas insurekcji kościuszkowskiej, z braku profesjonalnej broni, posługiwali się swoimi kosami osadzonymi na długich drzewcach. W związku z tym, oddziały uzyskały miano kosynierów.

Broń była prosta, jednak w walce rzeczywiście dosyć niebezpieczna. Dzisiaj posługiwanie się bronią w Polsce jest zabronione. Nie można posiadać broni palnej, poza osobami które otrzymały wymagane zezwolenie.
2019/05/12