Menu strony

Akcesoria do planszówek

W obecnych czasach gry planszowe są zaprojektowane nie wyłącznie dla dzieci, lecz mogą też dorosłym zapewnić ciekawą, angażującą jak również oryginalną rozrywkę. Są to dla przykładu gry logiczne oraz strategiczne, ale nie wyłącznie – do jednych z najpowszechniejszych należą gry fabularne (RPG). „Erpegi” pozwalają na wcielenie się w poszczególną postać i poruszanie się jej po fikcyjnym uniwersum.

gry planszowe
Często są inspirowane poszczególnymi dziełami literackimi i filmowymi, istnieją też jako wariacje już wcześniej istniejących gier na komputer. Poszczególna partia jest w stanie być bardzo wciągająca ze względu na interesującą fabułę danej RPG fabularne – przede wszystkim jedna gra trwa od 3 do 5 godzin. Oprócz „erpegów” znacząco powszechne są w obecnych czasach gry planszowe bitewne.

Większość bardziej rozbudowanych planszówek wymaga dobrych akcesoriów, których brak jest w stanie znacznie skomplikować, a nawet uniemożliwić rozgrywkę. W razie gier fabularnych są to chociażby scenariusze fabuł – bez rozbudowanego świata możliwości graczy są dosyć ograniczone, a gra dynamicznie jest w stanie się znudzić. Nieocenione są też właściwe kostki. Do typowej gry RPG nie wystarczy standardowa sześciościenna kostka – tego rodzaju gry mają pewne losowe wydarzenia. Często użyte są kostki dziesięciościenne, ale są dostępne również czteroboczne, dwudziestoboczne oraz sześciościenne. Popularnie używane skróty rodzaju k10 bądź k6 to właśnie oznaczenia różnych rodzajów kostek do gry. Istnieją też tzw. kostki procentowe – jest to para dwóch kostek dziesięciościennych, z jakich jedna pokazuje dziesiątki, a druga jedności – dzięki czemu można wylosować konkretny procent w razie lodowego wydarzenia. Zwykle kostki tego rodzaju przydają się przy wybranych fabularnych karciankach. Planszówki akcesoria planszowych są najczęściej skuteczne do lokalu za rozsądną cenę, dlatego nie stanowią dla gracza ogromnego wydatku.

Gry planszowe bitewne z jasnych względów wymagają odrobinę innych akcesoriów. Są to najczęściej modele i figurki, ale również elementy terenowe – w zależności od estetyki poszczególnej gry mogą to być dla przykładu lasy, wieże, pojazdy wojskowe bądź schrony. Światem gier bitewnych jest w stanie być średniowiecze bądź fantastyczny, ale także kosmos, realia drugiej wojny światowej lub wojen napoleońskich. Gry planszowe bitewne mają wyjątkową rozgrywkę – dana jednostka, oznaczona chociażby figurką, ma odmienną szybkość poruszania się , a także zadawane ciosy, niż inna. Dlatego też jest tak istotne, by podczas gry mieć pełen komplet akcesoriów. W przypadku mnóstwa gier tego rodzaju kostki wielościenne też okazują się użyteczne – w najsłynniejszych grach gatunku nie brakuje również zdarzeń losowych.


Pozostałe artykuły

Pomysł na wieczór: gry planszowe

Gry planszowe
Weekendowe popołudnia nie muszą być nudne. Tak na rodzinne spotkania jak i na popołudnia we dwoje warto zorganizować rozrywkę, która urozmaici nam czas. W czasie minionych kilku lat rozwiązaniem z rosnąca popularnością okazuje się sięgnięcie po gry planszowe. Ich zróżnicowanie umożliwia znalezienie gry wciągającej większości. Trzeba jedynie szukać i popróbować.
2017/09/18