Menu strony

Gdzie warto zamówić grę na konsolę?

W dobie wszechobecnego dostępu do szybkiego łącza internetowego dystrybutorzy gier znaleźli idealne rozwiązanie na zmniejszenie kosztów dystrybucji własnych wyrobów. Kiedyś gracze nabywali tytuły na fizycznych nośnikach, na przykład na płytach CD czy DVD, niosło to za sobą wielkie koszty łączące się z wyprodukowaniem sporego nakładu płyt i produkcją opakowań.

Obecnie sprzedaż gier przestawia się na cyfrowe udostępnianie tytułów gier. Gracz dokonuje rejestracji w jednym z dostępnych sklepów i tam dokonuje zakupu tytułów. Nabyte gry są przypisane trwale do profilu gracza kupującego, tego rodzaju rozwiązanie niweluje więc szkody po awarii płyty.

Xbox One
Obecnie powstaje coraz więcej sklepów wirtualnych, gracze lubią jednak trzymać wszystkie własne gry pod ręką i gromadzić je na jednym internetowym koncie. Dlatego też firmy, które są na rynku najdłużej, posiadają znaczną przewagę nad konkurentami. Dla komputerów osobistych największą sprzedaż notuje usługa Steam. Producenci konsol nie zostali daleko za nimi i stworzyli własne usługi tego typu, zanim uczyniła to konkurencja. Prekursorem w cyfrowej dystrybucji gier na konsole był Sony z usługą playstation network. Usługa ta oprócz dystrybucji gier jest również platformą do komunikacji i pozwala graczom na wspólną rozgrywkę za pośrednictwem sieci (więcej o psn). Sony za dostęp do tej usługi pobiera abonament, w ramach którego udostępnia swoje usługi i nagradza graczy dodatkowymi, bezpłatnymi tytułami gier.

Wszystkie czynniki wskazują na to, że dystrybucja cyfrowa gier stanie się w przyszłości głównym kanałem sprzedaży. Miłośnicy nabywania gier i programów za pośrednictwem internetu wskazują, że wielką zaletą takich rozwiązań jest niższa cena gier i różnorodne wyprzedaże. Przeciwnicy z kolei, zwracają uwagę na konieczność ściągania wielkich ilości informacji, co w sytuacji najnowszych gier, jak chociażby gta 5 , bywa bardzo uciążliwe dla posiadaczy łącz internetowych z ograniczeniami transferu. Użytkownicy mający dostęp do wolnego połączenia z Internetem też mogą skarżyć się na taki dyskomfort. Jeśli nawet fizyczny nośnik odejdzie do lamusa, będzie to proces rozciągnięty w czasie i uzależniony w dużym stopniu od rozwoju infrastruktury Internetu w krajach rozwijających się.
2020/06/10