Menu strony

Dobre rady na temat idealnego wyboru oświetlenia do akwarium

Dobrze dobrane oświetlenie w domowym akwarium jest istotne dla zachowania dobrej kondycji roślin w akwarium, oraz ryb i pozostałych zwierząt. Niepoprawnie dopasowane światło powoduje niekiedy obumieranie roślin w akwarium, obumieranie ryb czy zbyt duży rozwój glonów. W celu zapobiegania tym zjawiskom, istotna jest temperatura światła oraz ciepło, które jest wydzielane przez źródło. Dla domowego zastosowania całkowicie nieprzydatne okazują się niektóre źródła światła – jak lampy rtęciowe i metalohalogenowe.
akwarium, akwarystyka
Są one bowiem stworzone do oświetlania większych zbiorników wodnych. Użyte w niewielkich zbiornikach mogą wydzielać zbyt dużo ciepła, które może być szkodliwe dla części odmian ryb.

Naturalne światło to nie wszystko Światło dzienne nie jest właściwe do zastosowań akwarystycznych. Częste zmiany temperatury światła i mocy oświetlenia mogą powodować niekorzystne zmiany temperatury w akwarium. Z tego powodu też należy stosować sztuczne źródła światła, również w dzień. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do oświetlania różnorodnych akwariów. Do zastosowań domowych najlepsze są dwie odmiany urządzeń: świetlówki i lampy diodowe. Świetlówki wyróżnia duża żywotność, oraz raczej niska cena. Lampy diodowe są natomiast kosztowne, ale o wiele bardziej trwałe od świetlówek i najmniej kosztowne w stosowaniu.


Pozostałe artykuły

Zbilansowane karmienie naszego pupila

pies rady buldog
Kiedyś psy karmiło się tym, co wtedy było na domowym stole. Nieraz do miski czworonoga wpadała szynka, czasem urywek kiełbaski. Na szczęście dla kondycji psów te czasy to przeszłość, ponieważ dziś w sklepach znajduje się sporo różnych zdrowych produktów odżywczych dla zwierząt.


Rada eksperta najcenniejsza
Podczas kupna akwarium, najlepiej zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej znajdziesz tutaj: o oświetleniu akwarium). Dobranie najlepszej ilości źródeł światła oraz ich zamontowanie może być zbyt zawiłe dla początkującego hobbysty. Czasami wymagany będzie montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby doprowadzić właściwą ilość światła w zależności od pory dnia. Niektóre akwaria od razu zaopatrzone są w źródła światła, filtry oraz napowietrzacze. Tego rodzaju rozwiązania mogą się okazać jednak o wiele droższe, nie zawsze są również estetycznie wykonane. Jeśli sprzedawca nie potrafi udzielić wyczerpującej odpowiedzi, warto poszukać porady na specjalistycznym forum internetowym dla hobbystów.
2018/06/22