Menu strony

Zwierzaki wśród ludzi – co podawać swojemu kotu, aby nie chorował?

Ludzie od dawna przygarniali do własnych gospodarstw zwierzaki. Zaczęli dawno temu i trwa to do dzisiaj. Przede wszystkim, pewne zwierzęta są trzymane w celach gospodarczych, do uboju i na mięso. Druga rzecz - nawet ludzie pierwotni poczynali dostrzegać, że pewne zwierzęta, przede wszystkim psowate, dają się oswoić, a kiedy już się to uda, te odwdzięczają się między innymi oddaniem i wiernością, lecz również czujnością, czy też, przy odpowiednim szkoleniu, pomocą w tropieniu i łowach.

Dzisiaj oczywiście hodowla drobiu i pozostałych zwierząt przeznaczonych w końcowym rozrachunku do uboju wciąż jest niezbędna – znakomita większość społeczności nie tylko w Polsce, ale i innych krajach, je mięso; pozostałe gatunki zaś są trzymane w mieszkaniach i gospodarstwach raczej dla satysfakcji niż jakichkolwiek innych celów utylitarnych. Czasem na wsi na miejscu okazuje się duży pies, jaki ostrzeże szczekaniem, gdy do płotu podejdzie ktoś obcy: listonosz, jakiś złodziejaszek czy świadkowie Jehowy. Nie usprawiedliwia to jednak faktu, dlaczego tak powszechnie psy i koty wszelkich ras obecne są w miastach.

Tak czy inaczej obecnych w miastach ich wiele, szczególnie psów. Niestety podczas kiedy psy generalnie są w stanie zjeść wszystko, koty dużo trudniej zachować w dobrym zdrowiu, a posiadacze kotów szczególnie nieumiejętnie dobierają im jadłospis, co na dłuższą metę powoduje mnóstwo dolegliwości. Dostępne są doskonałe karmy suche dla kotów Acana , Kitekat bądź Purina Karmy dla kotów tej klasy są komponowane z pamięcią o doskonałym bilansie wartości odżywczych, inaczej niż jest to w wypadku podawania kotu mleka i wątróbki. Sucha karma dla kota (zobacz: karma dla kociąt) powinna cały czas stanowić podstawę jego diety, chociaż zdawałoby się na pierwszy rzut oka, że skoro kot to drapieżnik, powinien spożywać surowiznę.

Karmy dla kotów Pronature są przygotowywane i komponowane tak, aby zapewnić świetne zdrowie nie tylko aktywnym kotom dachowcom, ale również przykładowo kotom po kastracji, które wymagają o wiele mniejszych ilości tłuszczów i cukrów. Karmy każdej wymienionej produkcji powinien mieć w swoim asortymencie każdy liczący się internetowy sklep zoologiczny. Wystarczy zagwarantować zwierzęciu odpowiednią dietę, a ten będzie długo szczycił się doskonałym zdrowiem.
2020/06/25