Menu strony

Interesujące wieści o rasie psów Tibetan Mastiff

Dla wielbicieli psów, tych, którzy po prostu chcą posiadać włochatego kolegę, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi idealny wybór. Ten okazały czworonóg będzie obrońcą gospodarstwa, kompanem zabaw i lojalnym przyjacielem. nietypowe właściwości rasy na pewno uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to antyczna, dostojna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich pasterzy i mieszczan w celach obronnych i dekoracyjnych.
Pierwsze informacje o rasie pojawiają się w notatkach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy badacze piszą jednak, że już Arystoteles opisał psa o własnościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed Chrystusem, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych wiadomych człowiekowi. W Europie jednak zadomowiła się dopiero w XIX wieku w Wielkiej Brytanii za sprawą królowej Wiktorii. Obecnie trwale stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niezwykle wieloma względami.

Tibetan mastiff na trawie
O liczności zalet mastifa świadczy ilość jego tybetańskich określeń znaczących: pies strzegący, dostojny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie odważnie strzegł domostwa i nie dopuści włamywaczy na swój teren używając zarazem swojej znacznej siły fizycznej, rozmiaru, jak i głośnego głosu (odwieź www). Podług chińskich wierzeń mastif tybetański ma specjalną parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane kropki nad powiekami, które umożliwiają mu obserwację w nocy. Psy te cieszą się też dobrą kondycją i świetnym refleksem. Wytrzymałość i kondycja gwarantują też, że mastif będzie świetnym towarzyszem wielogodzinnych przechadzek, więc idealne są dla osób lubiących aktywny odpoczynek. Ruch jest czymś, co miłuje mastif tybetański hodowla ( skup ślimaków) powinna zatem zagwarantować mu dużą odkrytą przestrzeń.


Pozostałe artykuły

Co powoduje, że uwielbiamy własne zwierzęta ?

jeż
Niby zdarzają się osoby, które generalnie nie przepadają za bardzo za zwierzakami, lecz na szczęście należą do mniejszości. Można w takim razie śmiało powiedzieć, że zasadniczo ludzie kochają zwierzęta - no przynajmniej te domowe. Pomyślmy na serio nad niezwykłym fenomenem zwierząt domowych.Niezmiernie ważne jest zwłaszcza to, aby postarać się doceniać piękno zwierząt. Naturalnie piękno to względne zagadnienie, lecz na przykład papugi mogą się bardzo spodobać. To tak naprawdę fantastyczne, że mamy okazję trzymać dzisiaj tak znacząca ilość zwierząt! Dbajmy w szczególności o to, aby nigdy nie spowodować, iż zwierzak będzie wyłącznie z naszej winy jakoś mocno poszkodowany. Zwierzaki są tylko dla dojrzałych ludzi.

Mastif tybetański jest rasą prostą do tresury. Tresura nie stanowi trudności, przy uzdolnionym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla zatem jest znacznie ułatwiona (Więcej o mastifach tutaj). pies ulega autorytetowi swojego pana i z ochotą nauczy się wykonywać siad, podawać łapę i aportować. Ze względu na znaczny stadny instynkt mastif tybetański jest idealnym przyjacielem i obrońcą najmłodszych. Wraz z umiejętnościami stróża cechuje go sympatyczne usposobienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z psim kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są raczej łatwe w utrzymaniu, dobrze jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.
1 2